جدول تبدیل واحد پیمانه به گرم

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های آشپزی و به خصوص شیرینی‌پزی، توجه به اندازه‌گیری دقیق مواد اولیه می‌باشد. زیرا چنانچه اندازه مواد اولیه کم یا زیاد شود، در نتیجه نهایی اثرگذار خواهد بود.
اگر ترازوی دیجیتال مناسب در اختیار داشته باشید کار بسیار راحتی خواهید داشت اما اگر ترازو در دسترس نداشته باشید، باید تفاوت اندازه مواد مختلف بر اساس پیمانه را یاد بگیرید.
توجه داشته باشید با توجه به چگالی مواد و اندازه بلورهای آن‌ها، وزنشان متفاوت می‌شود؛ برای مثال وزن یک پیمانه آرد ۱۲۵ گرم و وزن ۱ پیمانه پودر قند؛ ۲۰۰ گرم می‌باشد.
نکته مهم دیگر این که هرجا اسم پیمانه یا قاشق آمد، منظور پیمانه یا قاشق سر صاف است.

چند نکته بسیار مهم درباره اندازه گیری مواد خشک و تر:

 • در اندازه گیری آرد؛ نباید پیمانه را داخل ظرف یا پاکت آرد فرو ببرید. باید با یک قاشق پیمانه را پر کنید. همچنین نباید آرد را داخل پیمانه فشار دهید و یا اینکه به پیمانه ضربه بزنید تا آرد پایین برود زیرا در این صورت از مقدار بیشتری که در دستور پخت آمده استفاده خواهید کرد و برای مثال اگر قصد تهیه کیک دارید، کیک شما سنگین خواهد شد. وقتی پیمانه را با آرد پر کردید، با پشت یک چاقوی بزرگ، روی پیمانه بکشید تا آرد اضافه پایین بریزد. یک پیمانه آرد که به این روش پر شود معادل ۱۲۵ گرم آرد خواهد بود.
 • در اندازه‌گیری شکر؛ درست برعکس آرد، باید پیمانه را داخل ظرف شکر فرو ببرید. به این صورت که پیمانه را داخل شکر برده و پر می‌کنید و بعد به همان روش قبلی، با پشت یک چاقوی بزرگ، سر پیمانه را صاف کنید. اندازه شکر برخلاف دیگر مواد اولیه در پخت کیک و شیرینی قابل تغییر است و به ذایقه شما بستگی دارد. اما به طور کلی مجاز به حذف شکر از یک رسپی نیستید زیرا بلورهای شکر، باعث تغییر شکل مواد دیگر می‌شوند و برای مثال؛ به دلیل وجود شکر، کره به حالت کرم‌رنگ و کشدار در می‌آید.
 • برای اندازه گیری بیکینگ پودر و جوش شیرین؛ باید پیمانه یا قاشق اندازه گیری را داخل ظرف برده و آن را پر کنید و بعد به همان روش گفته شده، سر قاشق را صاف کنید.
 • برای اندازه‌گیری پودر قند و پودر شکر؛ اندازه گیری این مواد نیز مانند آرد است و علاوه بر این، باید حتما پودر قند یا پودر شکر را قبل از استفاده الک کنید تا هیچ گلوله باز نشده‌ای داخل مایه کیک یا شیرینی شما باقی نماند.
 • برای اندازه‌ گیری مایعات؛ باید به چشم‌ها و تجربه خود اطمینان کنید. بهتر است برای اندازه گیری مایعات، یک پیمانه مدرج داشته باشد و هر مایعی که داخل آن ریختید، ابتدا پارچ یا پیمانه مدرج را روی سطح صاف قرار دهید تا مایه از تکان‌خوردن بایستد و بعد به اندازه آن دقت کنید.

 

کره
پیمانه گرم
۱٫۴ ۵۷
۱٫۳ ۷۶
۱٫۲ ۱۱۳
۱ ۲۲۷
آرد همه منظوره و خاک قند
پیمانه گرم
۱٫۸ ۱۶
۱٫۴ ۳۲
۱٫۳ ۴۳
۱٫۲ ۶۴
۲٫۳ ۸۵
۳٫۴ ۹۶
۱ ۱۲۸
آرد نان
پیمانه گرم
۱٫۴ ۳۴
۱٫۳ ۴۵
۱٫۲ ۶۸
۱ ۱۳۶
غلات پرک شده
پیمانه گرم
۱٫۴ ۲۱
۱٫۳ ۲۸
۱٫۲ ۴۳
۱ ۸۵
شکر  سفید
پیمانه گرم
۱٫۴ ۵۰
۱٫۳ ۶۷
۱٫۲ ۱۰۰
۲٫۳ ۱۳۴
۳٫۴ ۱۵۰
۱ ۲۰۱
۲قاشق غذاخوری ۲۵
شکر قهوه ای
پیمانه گرم
۱٫۴ ۵۵
۱٫۳ ۷۳
۱٫۲ ۱۱۰
۱ ۲۲۰
عسل، ملاس، شربت
پیمانه گرم
۱٫۴ ۸۵
۱٫۳ ۱۱۳
۱٫۲ ۱۷۰
۲٫۳ ۲۲۷
۳٫۴ ۲۵۵
۱ ۳۴۰
۲قاشق غذاخوری ۴۳
دسته بندی: دانشنامه

2 کامنت

 1. پانیذ نوشته شده در آوریل 1, 2020 پاسخ
  من در یک سایت دیگر خواندم که نباید آرد رو نباید با قاشق داخل پیمانه ریخت و کاملا اشتباه است اما اینجا گفتید که با قاشق داخل پیمانه بریزیم کدام مورد درست است؟
  1. ادمین نون سیر نوشته شده در آوریل 3, 2020 پاسخ
   اگر پیمانه رو توی ظرف فرو کنید و باهاش مواد رو بردارید، مواد فشرده تر و بیشتر از حد نیاز در پیمانه قرار می گیره و اندازه گیری غیردقیق می شه. من نمیدونم تو چه سایتی خوندید، اما درست نبوده، برای آرد اصلا توصیه نمیشه که پیمانه رو داخل ظرف آرد کنید

پاسخی بگذارید

*ایمیل شما در سایت منتشر نخواهد شد