سیب را با این روش نگهداری کنید تا برای مدت طولانی سالم بماند!

سیب یکی از میوه‌های مفید و بسیار مقوی است که همه عاشق آن هستند؛ اما چه طور می‌توان این میوه مقوی را برای مدت زمان بیشتری در خانه نگه داشت؟

همانطور که می‌دانید سیب بعد از برش خوردن، به سرعت قهوه‌ای می‌شود؛ اما آیا روشی وجود دارد که بتوان سیب برش زده را برای مدت طولانی تری نگه داشت؛ بدون آنکه تغییر رنگ دهد؟ سیب‌های کامل را چگونه و در چه دما و محیطی نگهداری کنیم تا برای مدت بیشتری تازه بمانند؟ آیا می‌توان سیب را فریز کرد؟ با ما همراه باشید تا به جواب همه این سوالت برسید.

نحوه نگهداری سیب تازه برای زمان طولانی

اگر در یک هفته قرار است تمام سیب‌ها را میل کنید؛ می‌توانید آن‌ها را در پیشخوان آشپرخانه بگذارید؛ در غیر این صورت یخچال جای بهتری برای نگهداری سیب‌ها است. بهتر است سیب‌ها را در محیطی تاریک، مرطوب و سرد (منفی یک درجه تا یک درجه سلسیوس)، مانند کشوی یخچال خود نگهداری کنید، با این کار سیب‌های شما همیشه تازه، آبدار و خوش طعم خواهد بود.

اگر در شهر بسیار گرم یا مرطوب زندگی می‌کنید، باید حتماً سیب‌ها را در یخچال قرار دهید. با این حال، اگر در منطقه ای با آب و هوای معتدل و سرد زندگی می‌کنید؛ می‌توانید سیب‌ها را در گاراژ یا زیرزمین سرد نگهداری کنید.

سیب‌ها حتی پس از چیده شدن نیز به مراحل رسیدن و پخته شدن خود ادامه می‌دهند.  اگر آنها را روی پیشخوان خود بگذارید، ۶ تا ۱۰ برابر سریع‌تر از یخچال می‌رسند.

این میوه‌ها ماده ای به نام گاز اتیلن آزاد می‌کنند که باعث نرمی پوست و گوشت آن‌ها خواهد شد. وقتی سیب سرد است؛ گاز اتیلن کمتری را آزاد می‌کند.  در صورت امکان، سیب را از سایر میوه‌ها و محصولات در یخچال جدا نگه دارید؛ به همین دلیل است که می‌گوییم کشوی یخچال جای مناسبی برای نگهداری سیب‌ها است. همان گازی که باعث رسیده شدن سیب می‌شود، میوه‌ها و سبزیجات دیگر را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

ماندگاری سیب در یخچال

سیب‌ها وقتی که در یک محیط سرد قرار می‌گیرند ماندگاری بالاتری دارند، که از رسیدن و فاسد شدن آنها جلوگیری می‌کند. وقتی سیب در جای مناسب و در یخچال نگهداری می‌شود، می‌تواند تا یک ماه و یا شش هفته دوام بیاورد. برای طولانی‌تر کردن عمر آن‌ها، کمی زمان بگذارید و آن‌ها را به صورت جداگانه در کاغذ یا فوم میوه بپیچید.

اگر سیب ساقه دارد، ساقه‌های آنها را جدا نکنید. جدا کردن ساقه‌های آن‌ها می‌تواند حفره ای در سیب ایجاد کند که باعث پوسیدگی زودتر آن می‌شود.

با این حال، کیفیت، بافت و طعم سیب بعد از یک ماه تغییر می‌کند.

جلوگیری از قهوه‌ای شدن سیب برش خورده

همانطور که می‌دانید وقتی سیب را برش می‌زنیم، گوشت آن با اکسیژن موجود در هوا ترکیب شده و رنگ آن قهوه ای می‌شود. مقداری اسید (آب لیمو یا سرکه) یا آب به کند شدن این واکنش کمک خواهد کرد.

اگر سیب را برش زده اید؛ به سرعت از این روش برای جلوگیری از قهوه ای شدن آن استفاده کنید. برای این کار به آب ولرم و نمک نیاز دارید. پس از حل شدن نمک در آب، سیب‌های ورقه شده را درون آن بگذارید و ۵ دقیقه صبر کنید. سپس سیب‌ها را با آب سرد بشویید، خشک کنید و در ظرف در بسته برای ۵ روز نگهداری کنید.

با این کار بافت میوه تازه می‌ماند، طعم نمک ندارد و قهوه‌‌ای نمی‌شود.

نگهداری سیب در فریزر

برای نگهداری سیب تازه در فریزر، آن‌ها را به همان اندازه که نیاز دارید برش دهید.

یک لایه از سیب را درون یک کیسه فریزر قرار دهید، تا جایی که امکان دارد هوا را خارج کنید و درب کیسه را ببندید. میوه را می‌توانید تا یک سال فریز کنید.

منبع: ستاره

دسته بندی: ترفند

دیدگاهتان را بنویسید

*ایمیل شما در سایت منتشر نخواهد شد