طرز تهیه کوکوی بادمجان و سیب زمینی با طعم بی نظیر

کوکوی بادمجان و سیب زمینی یکی از انواع غذاهای خوشمزه، ساده، پرطرفدار و لذیذ است، که به روش‌های مختلف با مواد متنوعی درست می‌شود این کوکوی خوش طعم را می‌توانید به عنوان یک وعده سریع و ساده در مواقعی که فرصت کافی ندارید، آماده کنید.

برای آشنایی کامل و مرحله به مرحله با طرز تهیه کوکوی بادمجان و سیب زمینی در ادامه با ما همراه باشید.

 

 

مواد لازم مقدار مواد
بادمجان ۴ عدد
سیب زمینی متوسط ۲ عدد
پیاز درشت ۱ عدد
تخم مرغ ۳ تا ۴ عدد
آرد ۱ قاشق غذا خوری سر پر
نمک و زرد چوبه ۲/۱ قاشق چای خوری از هر کدام
فلفل سیاه ۲/۱ قاشق چای خوری
پاپریکا دودی و پودر تخم گشنیز ۲/۱ قاشق چای خوری از هر کدام
سیر ۱ تا ۲ حبه
پیاز داغ ( اختیاری) با مقدار مناسب
لیمو ترش تازه برش داده شده برای دورچین ۲ عدد
فلفل سبز شیرین یا تند برای دورچین ۷ تا ۸ عدد
سبزی خوردن تازه برای دورچین به مقدار لازم
نعنا و ریحان و شوید تازه برای تزئین به مقدار مناسب

 

 

مرحله ۱: شستن بادمجان‌ها و ایجاد شیار روی آن‌ها

ابتدا تعدادی بادمجان قلمی و شیرین را انتخاب کنید، تمیز بشورید و خشک کنید سپس با یک چاقوی تیز روی هر کدام از آنها تعدادی شیار ایجاد کنید، فقط دقت کنید لازم نیست که کلاهک سبز بادمجان‌ها را جدا کنید، پوست بادمجان‌ها را نگیرید و با پوست از آن‌ها استفاده کنید.

 

مرحله ۲: کباب کردن بادمجان‌ها روی منقل یا در فر

سپس بادمجان‌ها را روی منقل کباب کنید، برای کباب کردن بادمجان‌ها می‌توانید آنها را داخل سینی فر قرار دهید و در فر بپزید یا در ظرف هواپز یا سرخ‌کن قرار دهید و بدون استفاده از روغن بادمجان‌ها را خوب کباب کنید تا همه قسمت‌های آنها مغز پخت شود.

 

مرحله ۳: گرفتن پوست بادمجان‌های کبابی با دست
بعد از این که همه قسمت‌های بادمجان‌ها کاملاً کباب شد و پوست آن حالت سوختگی گرفت بادمجان‌ها را از داخل فر یا هواپز بیرون بیاورید یا از روی منقل بردارید و اجازه دهید تا کمی از حرارت اولیه آنها کم شود، بعد از آن با دست پوست بادمجان‌ها را جدا کنید.

 

مرحله ۴: خرد کردن بادمجان‌های کبابی و پوست گرفتن سیب زمینی‌ها
بادمجان‌ها را روی یک سطح صاف قرار دهید و با یک چاقوی تیز کاملاً ریز خرد کنید تا بافت آنها کاملا یک دست شود، بعد از آن بادمجان‌ها را که خیلی ریز خرد کرده‌اید داخل یک ظرف بریزید، سپس سیب زمینی ها را پوست بگیرید، بشورید و خشک کنید.

 

مرحله ۵: رنده کردن سیب زمینی‌ها و مخلوط کردن با بادمجان‌ها
سپس سیب زمینی‌ها را با رنده ریز رنده کنید، آب آنها را بگیرید و کنار بگذارید، بعد سیب زمینی‌های رنده شده را به بادمجان‌های خرد شده اضافه کنید و با آنها خوب مخلوط کنید تا یکدست شوند، بعد از آن پیاز را پوست بگیرید، بشورید و بارنده ریز رنده کنید.

 

مرحله ۶: رندا کردن پیاز و سیر و اضافه کردن به مخلوط مواد

بعد آب پیاز را بگیرید و دور بریزید، پیاز رنده شده را به ترکیب بادمجان و سیب زمینی اضافه کنید و با آنها مخلوط کنید تا کاملاً یکدست شوند سپس سیر را پوست بگیرید، سیرهای رنده شده را به مخلوط مواد اضافه کنید هم بزنید تا کاملاً با هم ترکیب شوند و عطر سیر پخش شود.

 

مرحله ۷: اضافه کردن آرد و ادویه‌ها به مخلوط مواد
بعد از آن مقداری آرد را به ترکیب مواد اضافه کنید و با هم مخلوط کنید تا بافت ترکیب تشکیل شده منسجم‌تر شود، سپس ادویه‌ها را که شامل نمک، فلفل سیاه، زردچوبه، پاپریکای دودی و پودر تخم گشنیز است به مقدار مناسب با توجه به ذائقه خودتان به مواد اضافه کنید.

 

مرحله ۸: استفاده از ادویه‌های مختلف به مقدار مناسب در مخلوط مواد
همه مواد را با هم مخلوط کنید تا عطر ادویه‌ها پخش شود، کاملاً به خورد مواد برود و آنها را مزه‌دار کند، مقدار استفاده از ادویه ها و نوع ادویه‌های مورد استفاده برای این غذای خوش طعم بستگی به ذائقه و سلیقه خودتان دارد و می‌توانید آنها را کم و زیاد کنید.

 

مرحله ۹: اضافه کردن تخم مرغ به مواد و مخلوط کردن با آن‌هاسپس تخم مرغ‌ها را بشکنید، به مخلوط مواد اضافه کنید، هم بزنید تا تخم مرغ‌ها از حالت لختگی خارج شوند و با بقیه مواد کاملاً مخلوط و یکدست شوند، در این صورت بافت مخلوط تشکیل شده کمی حالت چسبندگی پیدا می‌کند و در هنگام سرخ کردن از هم باز نمی‌شود.

 

مرحله ۱۰: خرد کردن پیازها و تفت دادن آن‌ها در روغن داغ
بعد از آن یک پیاز را پوست بگیرید، بشورید و به شکل خلالی و باریک یا نگینی و ریز خرد کنید، سپس در یک تابه مقداری روغن بریزید، تابه را روی حرارت ملایم قرار دهید تا روغن داغ شود بعد از آن پیازها را در تابه بریزید و با روغن داغ تفت دهید.

 

مرحله ۱۱: مخلوط کردن پیاز داغ‌ها با مخلوط مواد مایه کوکو
وقتی پیازها سبک و طلایی رنگ شدند و بافت آنها نرم شد، تابه را از روی حرارت بردارید و کنار بگذارید تا کمی از حرارت اولیه آن کم شود وقتی که پیاز داغ‌های داخل تابه کاملا خنک شدند آنها را از داخل تابه بیرون بیاورید، به مخلوط مواد اضافه کنید و با آنها ترکیب کنید.

 

مرحله ۱۲: هم زدن و مخلوط کردن همه مواد با هم
استفاده از پیاز داغ کاملا اختیاری است و بستگی به ذائقه و سلیقه خودتان دارد اما طعم فوق العاده‌ای به غذا می‌دهد، پیاز داغ را می‌توانید به هر مقدار که می‌خواهید به ترکیب مواد اضافه کنید و با آنها مخلوط کنید، بعد از آن همه مواد را با هم خوب هم بزنید تا یک دست شوند.

 

مرحله ۱۳: قرار دادن مایه کوکو در یخچال و استراحت آن
سپس به دلخواه خودتان می‌توانید روی ظرف را سلفون یا نایلون بکشید و مخلوط مواد را به مدت یکی دو ساعت در یخچال قرار دهید تا عطر و طعم همه مواد آن کاملاً به خورد هم برود، در صورتی که فرصت کافی برای این کار را ندارید این مرحله را حذف کنید.

 

مرحله ۱۴: ریختن مقداری از مایه کوکو در تابه و فرم دادن به آن
بعد از آن در یک تابه مقداری روغن بریزید، تابه را روی حرارت متوسط قرار دهید تا روغن داغ شود سپس چون بافت مایه کوکو خیلی سفت و منسجم نیست، مقداری از مخلوط مواد را با قاشق بردارید و داخل تابه بریزید و با قاشق به آن به شکل مناسب فرم دهید.

 

مرحله ۱۵: سرخ کردن هر دو طرف کوکوها
همه مواد را همینطور داخل تابه بریزید و به شکل کوکو آماده کنید، اجازه دهید تا کوکوها سرخ شوند، وقتی که یک طرف کوکوها طلایی رنگ شد آنها را برگردانید تا طرف دیگر آنها هم طلایی رنگ و کاملا مغز پخت شود، بعد از این که کوکوها کاملاً پختند، از تابه بیرون بیاورید.

 

مرحله ۱۶: قرار دادن کوکوهای سرخ شده روی توری و گرفتن روغن اضافی آن‌ها

دقت کنید که کوکوی بادمجان و سیب زمینی زود می‌پزد پس در هنگام سرخ شدن کوکوها حرارت را کم کنید و مراقب باشید که کوکوها نسوزند بعد از این که کوکوها را از تابه بیرون آوردید، آن‌ها را روی توری قرار دهید تا روغن اضافی آنها خارج شود.

 

مرحله ۱۷: چیدن کوکوها و انواع دورچین در ظرف سرو
سپس کوکوی بادمجان و سیب زمینی را داخل ظرف مناسب بچینید، یک لیمو ترش تازه را تمیز بشورید و به شکل حلقه‌ای برش بزنید و در کنار ظرف سرو بچینید، همینطور چند فلفل سبز شیرین یا تند را با توجه به ذائقه و سلیقه خودتان در ظرف سرو قرار دهید.

 

مرحله ۱۸: تزئین کردن کوکوی بادمجان و سیب زمینی و سرو آن
بعد از آن کوکوها را با چند برگ نعنا، ریحان و شوید تازه تزئین کنید، مقداری سبزی خوردن هم برای دورچین این غذای خوش طعم استفاده کنید سپس کوکوی بادمجان و سیب زمینی را به عنوان یک غذای پرطرفدار همراه با نان تازه، ترشی، انواع دورچین و مخلفات سرو کنید.

 

 

منبع: نکته چی

دسته بندی: Uncategorized

دیدگاهتان را بنویسید

*ایمیل شما در سایت منتشر نخواهد شد