علائم دهیدراته شدن بدن چیست؟

دهیدراته شدن یعنی از بین رفتن آب بدن. خیلی ساده است زمانی که آب بدن کم می‌شود، بدن دهیدراته می‌شود.

زمانی که مایعات بدن از بین برود و ما به اندازه‌ی کافی آب ننوشیم این حالت به وجود می‌آید.

متأسفانه دهیدراته شدن بدن خطرآفرین است.

کمبود شدید آب بدن در افراد ضعیف می‌تواند منجر به شوک، کما و نهایتاً مرگ شود.

برای پیشگیری از دهیدراته شدن بدن لازم است که به طور مداوم آب بنوشیم و مایعات از بین رفته را جیران کنیم.

 

چرا بدن دهیدراته می‌شود؟

بدن ما به دلایل مختلفی در معرض دهیدراته شدن قرار می‌گیرد مثل:

* تعریق زیاد مثل زمانی که دمای هوا بسیار بالاست و یا انجام حرکات ورزشی سنگین در هوای گرم

* اسهال و استفراغ

* مصرف داروهای ادرار آور یا ملین

* برخی از بیماری‌ها مانند دیابت نیز می‌تواند به دهیدارته شدن بدن منجر شود.

در شرایط معمولی زمانی که مایعات بدن کم می‌شود احساس تشنگی می‌کنیم. با مصرف آب و مایعات این کمبود جبران می‌شود و حالت دهیدارته شدن موقتی از بین می‌رود.

کمبود آب بدن می‌تواند باعث سردرد، سرگیجه، منگی، کسالت، بی‌حالی، افزایش ضربان قلب، ضعف یا سستی و یا حتی ناآرامی و آشفتگی منجر شود

دهیدراته شدن برای چه کسانی خطرناک است؟

توجه داشته باشید که از بین رفتن آب بدن در افراد حساس و ضعیف به این سادگی‌ها هم نیست. به عنوان مثال افراد مسن کمتر احساس تشنگی می‌کنند برای همین به اندازه‌ی کافی آب نمی‌نوشند. در نتیجه آب بدنشان به میزان کافی تأمین نمی‌شود. برای همین بیشتر در معرض دهیدراته شدن قرار می‌گیرند.

در مورد نوزادها نیز همین طور. کودکان تازه متولد شده نمی‌توانند تشنگی‌شان را به زبان بیاورند برای همین نیز در معرض دهیدراته شدن قرار می‌گیرند. این حالت برای همه مشکل آفرین است اما برای افراد ضعیف، افراد مسن و نوزادان و کودکان خطرات بیشتری دارد.

 

چگونه می‌توان علائم دهیدراته شدن را تشخیص داد؟

به جز تشنگی دهیدراته شدن علائم دیگری نیز دارد مثل بی‌قراری، آشفتگی، گود رفتن چشم‌ها و خشک شدن دهان.

دهیدراته شدن منجر به چه علائمی می‌شود؟

زمانی که بدن ما با کمبود آب مواجه باشد پوست سرد و خشک می‌شود. به عنوان مثال می‌توانید با یک آزمایش ساده بفهمید آیا با کمبود آب مواجه هستید یا نه؟ برای این کار پوست پشت دستتان را با نوک دو انگشت اشاره و شست نیشگون کوچک بگیرید. اگر روی پوستتان چین خوردگی ایجاد شد و مدتی به همان حالت ماند یعنی این که بدنتان با کمبود آب مواجه است.

کمبود آب بدن می‌تواند باعث سردرد، سرگیجه، منگی، کسالت، بی‌حالی، افزایش ضربان قلب، ضعف یا سستی و یا حتی ناآرامی و آشفتگی منجر شود.

در بین نوزادان و کودکان دهیدراته شدن با ناله و نق زدن خود را نشان می‌دهد. کودکی که دچار کمبود آب است ساکت و کم تحرک شده و به سختی از خواب بیدار می‌شود. نفس نفس زدن و سیاهی دور چشم نوزادان و کودکان نیز از علائم کمبود آب است.

 

چه باید کرد؟

اگر حالت دهیدراته شدن خیلی جدی و شدید نباشد می‌توانید با مصرف مایعاتی که حاوی آب و املاح است آب از دست رفته را جبران کرد. برای این کار مصرف سرم های خوراکی که در داروخانه ها به فروش می‌رسد ایده آل است. در صورت نبودن این سرم ها می‌توانید به آب معمولی مقدار نمک و کمی قند اضافه کرده و میل کنید. یا این که از آب سبزیجات استفاده کنید.

اگر کمبود آب به گرمای شدید مربوط شود همزمان با مصرف مایعات به خنک کردن

بدن نیز اقدام کنید. در این صورت دوش گرفتن بسیار مفید است. با این حال با مشاهده‌ی اولین علائم دهیدراته شدن شدید و جدی حتماً به پزشک مراجعه کنید

اما اگر کمبود آب به گرمای شدید مربوط شود همزمان با مصرف مایعات به خنک کردن بدن نیز اقدام کنید. در این صورت دوش گرفتن بسیار مفید است. با این حال با مشاهده‌ی اولین علائم دهیدراته شدن شدید و جدی حتماً به پزشک مراجعه کنید. توجه داشته باشید که افراد ضعیف خیلی زود دچار کمبود آب می‌شوند.

 

مقابله با دهیدراته شدن بدن در تابستان

تعریق

تعریق یا همان عرق کردن پدیده‌ کاملاً طبیعی بدن انسان محسوب می‌ شود و برخلاف باور عموم بخشی از سیستم خنک کننده‌ بدن است که باعث می ‌شود بدن در دمای مناسبی قرار گیرد. در واقع عرق این توانایی را دارد که به طور طبیعی در عرض چند دقیقه بدن را خنک کند. برای همین است وقتی سخت مشغول کار و فعالیت هستیم عرق از سر و رویمان جاری می‌ شود. واقعیت این است هر چه بیشتر عرق کنید بدنتان خنک ‌تر می ‌شود. علاوه بر این، عرق، آرام‌ بخش ایده‌آل اعصاب انسان نیز محسوب می‌ شود و این قابلیت را دارد که نبض را تنظیم کند. به طور کلی عرق کردن روشی است که بدن به وسیله‌ آن خود را خنک نگه می ‌دارد.

عرق، آرام‌ بخش ایده‌آل اعصاب انسان نیز محسوب می‌ شود و این قابلیت را دارد که نبض را تنظیم کند. به طور کلی عرق کردن روشی است که بدن به وسیله‌ آن خود را خنک نگه می ‌دارد.

با وجود این که نقش تعریق در خنک نگه داشتن بدن در نوع خود بسیار جالب و فوق ‌العاده است اما باید بدانید که همین عرق کار بسیار مهم دیگری نیز انجام می ‌دهد که خیلی از ما حتی فکرش را هم نمی ‌کنیم: دفع سموم بدن؛ پس عرق کردن آنقدرها هم بد نیست. اما زمانی که عرق می ‌کنیم بدن آب و املاح معدنی خود را نیز از دست می ‌دهد و لازم است که تمام این عناصر جایگزین شوند. در واقع لازم است که در فصل گرما خوب بخورید و خوب بنوشید تا بدنتان دهیدراته نشود یعنی اینکه آب خود را از دست ندهد. زیرا از دست رفتن آب بدن آسیب رسان خواهد بود.

 

چه بخوریم؟

میزان سدیم و پتاسیم بدن ما باید متعادل باشد. اما متأسفانه به دلیل اینکه در طول روز مواد غذایی سرشار از سدیم (نمک) بیشتری مصرف می ‌کنیم این موازنه به هم می ‌ریزد. پتاسیم به خصوص اگر اهل ورزش باشید وظیفه‌ احیای انرژی را بر عهده دارد و خستگی را از جان بدر می ‌کند. این عنصر مهم در موز، زردآلو، طالبی و بیشتر میوه و سبزیجات به میزان قابل توجهی وجود دارد. توصیه می ‌کنیم برای حفظ تعادل پتاسیم و سدیم بدنتان در هر وعده‌ غذایی سبزیجات تازه و خشک، سیب‌ زمینی، میوه ‌های تازه و خشک میل کنید. قطعاً گزینه ‌های زیادی برای انتخاب دارید. از مصرف سوپ که باعث تأمین مایعات بدن می‌ شود غافل نشوید. حواستان باشد مصرف مواد غذایی شور مثل چیپس، سوسیس و کالباس، ماهی دودی و غیره را محدودتر کنید.

 

میزان پروتئین

هر چه مواد غذایی سرشار از پروتئین بیشتری مصرف کنید بیشتر احساس گرما خواهید کرد. متخصصان توصیه می ‌کنند که مصرف روزانه یک گرم پروتئین به ازای یک کیلو گرم وزن بدن مصرف کننده کافی است. یعنی اینکه اگر شما یک خانم ۶۰ کیلو گرمی هستید روزانه به ۶۰ گرم پروتئین نیاز دارید. این میزان با مصرف ۱۰۰ گرم گوشت قرمز، ماهی یا گوشت مرغ و سه محصول لبنی تأمین می ‌شود.

 

آب، آب، آب

اولین سلاح مبارزه با گرما آب است. در فصل گرما آب زیادی بنوشید. همیشه یک بطری آب دم دستتان باشد و به طور مرتب آب بنوشید.منتظر نمانید که تشنگی هلاکتان کند و بعد به سراغ آب بروید. البته میزان آب مصرفی به فعالیت فیزیکی شما بستگی دارد اما بدانید که نوشیدن حداقل یک لیتر آب یعنی معادل ۸ لیوان لازم است. بعد یا قبل غذا آب بنوشید. می ‌توانید آب خالص بنوشید و یا اینکه مقداری آب لیمو ترش و یا چند پر نعنا به آن اضافه کرده و تشنگی‌ تان را برطرف سازید.

 

اگر طرفدار آب‌ های گازدار هستید سعی کنید از انواع کم سدیم آن استفاده کنید. اگر خیلی آب به اصطلاح خالی دوست ندارید یا این که می‌ خواهید علاوه بر رفع عطش برنزه هم شوید توصیه می ‌کنیم از آب میوه سرشار از کاروتنوئیدها و ویتامین ‌ها استفاده کنید مثل آب هویج. این مواد مغذی شما را از آسیب ‌های نور خورشید در امان می ‌دارند.

چند توصیه‌ کلی

از نوشیدن مایعات به اصطلاح تگری و مواد غذایی خیلی سرد بپرهیزید. بر خلاف آنچه که عامه‌ مردم تصور می‌

کنند، نوشیدن مایعات خیلی خنک به هنگام تشنگی، نه تنها عطش را بر طرف نمی‌ کند بلکه باعث تعریق بیشتر بدن می ‌شود. بدن با جذب سرما به تصور اینکه باید خود را گرم کند عکس ‌العمل نشان می ‌دهد؛ در عوض زمانی که نوشیدنی گرم یا داغی خورده می ‌شود عکس این اتفاق می ‌افتد و بدن به دنبال خنک کردن خود وارد عمل می ‌شود.

 

بنابراین نوشیدنی ‌ها را بر اساس دمای محیط انتخاب کنید و از نوشیدن مایعات تگری بپرهیزید. همچنین از مصرف ادویه ‌هایی مثل فلفل و خردل نیز بپرهیزید زیرا باعث می ‌شوند شما بیشتر احساس گرما بکنید. در نهایت توصیه می ‌کنیم برای مقابله با گرمای شدید، تعریق زیاد و احساس خستگی تغذیه ‌ای سرشار از مایعات داشته باشید تا بدنتان دهیدراته نشود یعنی مایعات خود را از دست ندهد.

برای مقابله با گرمای شدید، تعریق زیاد و احساس خستگی تغذیه‌ای سرشار از مایعات داشته باشید تا بدنتان دهیدراته نشود.
دسته بندی: دانشنامه

دیدگاهتان را بنویسید

*ایمیل شما در سایت منتشر نخواهد شد