مارچوبه و خواص دارویی آن

خواص مارچوبه برای بسیاری از افراد مشخص نیست و کمتر کسی از آن ها اطلاع دارد. به دلیل ویتامین های زیاد این گیاه مصرف آن بسیار برای سلامتی مفید است.

مارچوبه گیاهی است علفی و چند ساله كه ارتفاع آن تا چند متر می‌رسد و دارای شاخه‌های نسبتا چوبی و صاف است . مارچوبه بصورت وحشی در اكثر نقاط دنیا می‌روید برگ‌های آن فلسی شكل بوده كه از كنار آنها شاخه‌هایی باریك و دراز و سبز رنگ بصورت دسته‌های ۳ تا ۸ تائی خارج می‌شود. بعلت زیبا بودن این گیاه را بصورت تزئینی در باغچه‌ها می‌كارند مارچوبه را در اوائل پائیز می‌چینند.
این گیاه از قدیم الایام مورد استفاده بشر بوده است و حتی در اهرام ثلاثه مصر نقاشی‌هایی وجود دارد كه مارچوبه را نشان می‌دهد . مارچوبه را می‌توان بصورت مختلف مصرف كرد .

باید مارچوبه را با كمی‌ آب و حرارت كم در ظرف‌های ضد زنگ پخت و تقریبا نیمه خام آنرا برداشت . آب مارچوبه را دور نریزید و از آن برای سوپ استفاده كنید زیرا دارای ویتامین و املاح است . وقتی‌كه مارچوبه می‌خرید دقت كنید تازه باشد . شاخه‌های مارچوبه تازه راست و نرم بوده و نوك آن نباید باز شده باشد و اگر فلسهای نوك آن باز باشد نشانه این است كه گیاه مدت زیادی مانده و كهنه شده است.

تركیبات شیمیایی:

مارچوبه دارای آسپاراژین ، تانن ، اسید گالیك ، آسپاراگوس، و اسید سوكسینیك است دانه آن دارای ۱۵ درصد مواد روغنی است این روغن زرد مایل به قرمز است .

درصد مواد موجود در مارچوبه بصورت زیر است:

آب ۹۰ گرم

پروتئین ۲/۵ گرم

چربی ۲/. گرم

مواد نشاسته ای ۴/۲ گرم

كلسیم ۲۲ میلی گرم

فسفر ۶۰ میلی گرم

آهن ۱/۱ میلی گرم

سدیم ۲ میلی گرم

پتاسیم ۲۷۵ میلی گرم

ویتامین آ ۹۰۰ واحد

ویتامین ب ۱ ۲/. میلی گرم

ویتامین ب ۲ ۲/. میلی گرم

ویتامین ب ۳ ۱/۵ میلی گرم

ویتامین ث ۳۵ میلی گرم

خواص داروئی:

از نظرطب قدیم ایران مارچوبه گرم و خشك است بنابراین آنهایی كه سرد مزاج هستند باید آنرا با عسل بخورند و آنهایی كه گرم مزاج هستند باید آنرا با سركه بخورند .

مارچوبه گیاهی است ادرار آور و دارای خواص زیادی است.

خواص مارچوبه

۱- خوردن آن دید چشم را تقویت می‌كند . ۲- برای تقویت نیروی جنسی مفید است. ۳- ضعف مثانه را برطرف می‌كند . ۴- برای تقویت قلب مفید است . ۵- ملین است و یبوست را برطرف می‌كند. ۶- تب بر است. ۷- مارچوبه بعلت داشتن كلروفیل خونساز است و كسانیكه كم خون هستند باید از آن استفاده كنند . ۸- مارچوبه به ساختن گلبول‌های قرمز خون كمك می‌كند.

طرز استفاده:

برای نگاهداری مارچوبه آنرا در پارچه‌های مرطوب ببندید و در یخچال قرار دهید زیرا گرما و خشكی آنرا از بین می‌برد .

مارچوبه را نیز می‌توان در سالاد ریخت و یا از آن سوپ تهیه كرد .

مورد دیگر استفاده از مارچوبه غیر از پختن آن بصورت دم كرده آن است .

دم كرده مارچوبه را به این صورت تهیه كنید :

چند شاخه مارچوبه را در داخل یك لیتر آبجوش بریزید و مقداری هم رازیانه و جعفری به آن اضافه كنید و بگذارید مدت پنج دقیقه دم بكشد . از این دم كرده به مقدار دو تا سه فنجان در روز برای تسكین و آرامش قلب استفاده كنید .

مضرات:

مارچوبه را نباید آنهایی كه مبتلا به ورم مجاری ادرار هستند و نیزاشخاص عصبی مصرف كنند . مارچوبه همچنین برای مبتلایان به رماتیسم و سنگ كلیه خوب نیست .

ببینید>> مرغ خامه ای با سس خردل

دسته بندی: دانشنامه

دیدگاهتان را بنویسید

*ایمیل شما در سایت منتشر نخواهد شد