ماچا چیست؟

چای ماچا (抹茶 Matcha) نوعی پودر چای سبز بسیار خوش‌رنگ و بو و دارای نوعی طعم شیرین ظریف و پنهان (Subtle Sweetness) است. خواستگاه این چای کشور ژاپن بوده و از قرن دوازدهم میلادی نوشیدنی تشریفاتی محسوب می‌شده است. چای سبز ماچا بطور حتم یه نوشیدنی بی نظیر و غذای کامل برای بدن است.

وقتی به چای سبز ماچا نگاه میکنید باید بدانید این نوشیدنی با چای سبز معمولی و یا سایر چای ها متفاوت است، به این دلیل که با مصرف چای معمولی فقط مواد غذایی که از برگ چای داخل آب میروند را مینوشیم، در حالیکه با مصرف چای سبز ماچا تمام برگ چای را مصرف میکنیم. به این ترتیب تمام خواص موجود در پودر چای سبز ماچا وارد بدنتان میشود.

کافئین، انرژی چای ماچا

چای سبز ماچا از گروه گیاهان دارای کافئین بالاست. اما باید توجه کنید که میزان کافئین موجود در یک لیوان چای سبز ماچا نصف یک فنجان اسپرسو و فقط یک سوم یک فنجان قهوه است. به این ترتیب خبری از استرس و انرژی کاذب در مدت زمان کوتاه در بدنتان نیست. انرژی حاصل از نوشیدن یک لیوان چای سبز ماچا بطور یکنواخت طی یک الی سه ساعت وارد جریان خون میشود. بعد از نوشیدن یک لیوان چای سبز ماچا احساس آرامش، تازگی و تمرکز بیشتری خواهید کرد.

طریقه مصرف چای ماچا

یک تا یک‌ونیم قاشق چای‌خوری (چیزی معادل یک گرم –  ۱Gram) از پودر چای سبز ماچا را به داخل یک کاسه یا فنجان بریزید. سپس کمی آب سرد به آن اضافه کنید و آن‌را با یک وسیله مناسب مانند یک چنگال یا همزن مخصوص ماچا به شکل M یا W، هم بزنید تا جایی که حباب‌هایی ریز بر سطح ظرف یا فنجان ظاهر شوند یا به اصطلاح چای ماچا کف کند.

بعد از تکمیل این مرحله و ترکیب چای ماچا با آب سرد میتوانید محلول بدست آمده را به شیر گرم یا سرد، آب گرم ۸۰ درجه یا هر ترکیب دیگر مورد دلخواه خود اضافه کرده و نوش جان کنید.

میتوانید با پودر چای سبز ماچا اسموتی درست کنید و یا با شیر نارگیل مخلوط کنید و یا آن را با یک لاته مخلوط کنید، این نوشیدنی بی نظیر بسیار تطبیق پذیر است.

چای ماچا گرم

یک، تا یک‌ونیم قاشق چای‌خوری از پودر ماچا را به داخل یک فنجان بریزید و به روش توضیح داده شده مخلوط کنید.

دقت کنید دمای آب بیشتر از ۸۰ درجه نباشد. آب جوش باعث تلخ مزه شدن ماچا شما میشود. برای بدست آوردن آب با دمای ۸۰ درجه کافیست آب جوش آمده را در همان کتری جوش آمده به مدت دو دقیقه در دمای اتاق قرار دهید.

هر مقدار، پودر ماچا که دور لبه‌ی فنجان مانده یا امکان دارد در تهِ فنجان مانده باشد را کامل هم بزنید.
پس از آن مقدار بیشتری آب یا مایع مورد مصرف را اضافه کنید تا غلظت مناسب با طبع شما بدست آید. برای تعیین مقدار مطلوب میزان چای، بهتر است که یکی دو بار مقادیر مختلفی از این چای را تهیه کنید تا به میزان دلخواه خود در این مورد پی ببرید.
ماچا نیاز به دم کشیدن ندارد و چیزی از آن تحت عنوان تفاله باقی نمی‌ماند و معمولاً ماچای داغ را با قوری تهیه نمی‌کنند در غیر این صورت مواد آن ته‌نشین خواهد شد و رنگ آن نیز از سبز به زرد تغییر پیدا خواهد کرد. هم‌چنین،می‌توانید اندکی شیر گرم نیز به آن اضافه کنید.

چای ماچا سرد

دستور فوق را با آب سرد انجام دهید. حتی می‌توانید داخل فنجان قطعه‌ای یخ نیز بیندازید و برای خوشبوتر شدن، از افزودنی‌هایی مانند عسل و وانیل نیز استفاده کنید.

همچنین پودر چای ماچا قابل ترکیب با بستنی و نوشیدنی های خنک دیگر میباشد

2 کامنت

  1. ناشناس نوشته شده در می 1, 2019 پاسخ
    بسیار مطالب عالیی بود من اطلاعاتی از ماچا نداشتم وخیلی مشتاق شدم که مصرف کنم خیلی خیلی متشکرم
  2. Narsis69 نوشته شده در نوامبر 25, 2019 پاسخ
    چای سبز ماچا با چای سبز معمولی چه فرقی داره؟

دیدگاهتان را بنویسید

*ایمیل شما در سایت منتشر نخواهد شد