مخمر تغذیه ای چیست؟ +فواید آن برای بدن و نحوه استفاده

مخمر تغذیه یک محصول غذایی محبوب است که اغلب در پخت و پز «وگان» استفاده می شود. این نام از پروتئین، ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان های موجود در آن می باشد. مطالعات نشان داده است که طیف گسترده ای از مزایای بالقوه سلامتی، از جمله کاهش کلسترول برای محافظت بدن از آسیب رادیکال آزاد است. 

مخمر تغذیه یک نوع مخمر شناخته شده به نام Saccharomyces cerevisiae است.
این همان نوع مخمر است که برای نان و دم کردن آبجو استفاده می شود. در حالی که مخمرهای تغذیه ای، نانوایی ها و ساخت آب جو از لحاظ فنی از همان نوع مخمر ساخته می شوند محصولات بسیار متفاوت هستند.
مخمر بیکر: مخمر بیکر زنده است و در مایه نان استفاده می شود. مخمر در طول پخت و پز کشته می شود اما عطر و طعم خاکستری را به نان اضافه می کند.
مخمر آبجو: مخمر آبجو برای آبجو استفاده می شود. بقایای سلولهای مخمر مرده به عنوان مکمل غذایی مصرف می شوند اما طعم تلخ دارند.
مخمر تغذیه ای: این مخمر به طور خاص به عنوان یک محصول غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. سلول های مخمر در طول فرایند تولید می شوند و در محصول نهایی زنده نیستند. این در پخت و پز استفاده می شود و طعم پنیر مورد پسند دارد.
برای تولید مخمر تغذیه ای، سلول های S. cerevisiae برای چند روز در محیط غنی از قند مانند ملاس رشد می کنند.
سپس مخمر با گرما، شستن، خشک شدن، فرو ریختن غیرفعال می شود و برای توزیع بسته بندی می شود.
دو نوع مخمر تغذیه ای وجود دارد – غنی شده و غنی نشده.
غنی نشده: این نوع شامل هیچ ویتامین یا مواد معدنی اضافه شده نیست. این فقط شامل ویتامین ها و مواد معدنی است که به طور طبیعی توسط سلول های مخمر تولید می شوند.
غنی شده: این نوع شامل ویتامین های مصنوعی است که در طول فرایند تولید اضافه شده است تا محتوای مواد مغذی را افزایش دهد. اگر ویتامین ها به مخمر اضافه شده باشند آنها را در لیست مواد تشکیل دهنده قرار خواهند داد.
مخمر تغذیه غنی شده شایع ترین نوع موجود برای خرید است.
مخمر تغذیه ای به عنوان پوسته ها، گرانول یا پودر فروخته می شود و می تواند در بخش ادویه یا ذخیره فله ای فروشگاه های بهداشت مواد غذایی یافت شوند.
مخمر تغذیه ای یک غذای متنوع است که با تقریباً هر نوع رژیم غذایی یا سبک خوردن کار می کند. این به طور طبیعی کم سدیم و کالری و همچنین بدون چربی، بدون قند، بدون گلوتن و وگان است.

مخمر بسیار مغذی است
مخمر تغذیه ای یک منبع عالی پروتئین، ویتامین B و مواد معدنی است.

مخمر تغذیه ای غنی شده حاوی ویتامین B بیشتر از انواع غیرقابل تقویت می باشد زیرا مقدار بیشتری در طول تولید اضافه می شود.
با این حال، انواع غنی نشده هنوز هم حاوی مقدار متوسط ویتامین B هستند که به طور طبیعی به عنوان مخمر رشد می کند.
برخی از مزایای اصلی مخمر تغذیه ای عبارتند از:
این یک پروتئین کامل است: مخمر تغذیه ای حاوی تمام ۹ اسید آمینه ضروری است که انسان باید از غذا دریافت کند. یک قاشق غذاخوری حاوی ۲ گرم پروتئین است و این باعث می شود که وگان ها به راحتی پروتئین با کیفیت بالا را به وعده های غذایی اضافه کنند.
این حاوی بسیاری از ویتامین های B است: یک قاشق غذاخوری مخمر حاوی ۳۰ تا ۱۸۰ درصد RDI برای ویتامین B است. هنگامی که غنی شده، آن به ویژه در تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، ویتامین B6 و ویتامین B12 غنی شده است.
این مواد حاوی مواد معدنی هستند: یک قاشق غذاخوری حاوی ۲- ۳۰ ٪ RDI برای مواد معدنی مانند روی، سلنیوم، منگنز و مولیبدن است. مواد معدنی کمی در تنظیم ژن، متابولیسم، رشد و ایمنی دخیل هستند.
ارزش های غذایی دقیق بین علامت های تجاری متفاوت است بنابراین همیشه برچسب ها را بخوانید تا انواع مختلفی را پیدا کنید که به نیازهای شما برسد.
اگر از مخمرهای تغذیه ای برای اضافه کردن ویتامین ها و مواد معدنی بیشتری به رژیم خود استفاده می کنید به دنبال گونه های غنی با مقدار بالایی از مواد مغذی اضافه شده باشید.
اگر از مخمر های غذایی استفاده می کنید به سادگی برای عطر و طعم آن، ممکن است نگران نباشید که آیا آن غنی شده است یا نه

این کمک می کند تا از کمبود ویتامین B12 در وگانی ها جلوگیری شود
ویتامین B12 برای سیستم عصبی سالم، تولید DNA، متابولیسم انرژی و ایجاد گلبول های قرمز مورد نیاز است.
ویتامین B12 تنها به صورت طبیعی در محصولات حیوانی یافت می شود بنابراین وگانی ها باید رژیم غذایی خود را برای جلوگیری از کمبود آن تکمیل کنند.
مصرف مخمرهای تغذیه ای می تواند یک راه موثر برای جلوگیری از کمبود ویتامین B12 در رژیم غذایی گیاهی باشد.
یک مطالعه از جمله روی ۴۹ وگانی، نشان داد که مصرف ۱ قاشق غذا خوری مخمر تغذیه ای غنی شده روزانه ویتامین B12 را در افراد دارای کمبود تعمیر می کند.
در این مطالعه، مخمر تغذیه ای حاوی ۵ میکروگرم ویتامین B12 در قاشق غذاخوری است که کمی بیش از دو برابر مقدار توصیه شده روزانه برای بزرگسالان می شود.
وگان ها باید انواع مختلفی از مخمر تغذیه ای غنی شده را داشته باشند تا اطمینان حاصل شود که مقدار کافی B12 در محصول وجود دارد.

آن حاوی آنتی اکسیدان های قوی است
هر روز بدن شما با آسیب سلولی بالقوه ناشی از رادیکال های آزاد مواجه می شود.
آنتی اکسیدان ها از رژیم غذایی، با اتصال به رادیکال های آزاد به جنگ با آسیب ناشی از آنها می روند.
مخمر تغذیه حاوی آنتی اکسیدان های قدرتمند گلوتاتیون و سلنومتیونین است.
این آنتی اکسیدان های خاص از سلول های شما در برابر آسیب ناشی از رادیکال های آزاد و فلزات سنگین محافظت می کنند و به بدن شما در حذف توکسین های محیطی کمک می کند.
مصرف غذاهای غنی از آنتی اکسیدان مانند مخمر تغذیه ای، میوه ها، سبزیجات و دانه های جامد می تواند باعث افزایش سطح آنتی اکسیدانی و جلوگیری از بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی، سرطان و دژنراسیون ماکولا می شود.

مخمر تغذیه می تواند ایمنی را افزایش دهد
مخمر تغذیه ای حاوی دو کربوهیدرات اصلی – آلفا مانان و بتا-گلوکان است.
مطالعات نشان می دهد که اضافه کردن آلفا مانان و بتا گلوکان به خوراک حیوانات می تواند فرکانس عفونت از باکتری های بیماریزا مانند E. coli و Salmonella در خوک ها را کاهش دهد و همچنین سبب کاهش تومور در موش ها می شود.
بتا گلوکان و آلفا مانان کمک می کنند تا از طریق چندین روش در برابر عفونت محافظت شوند:
آنها باکتری های بیماریزا را از اتصال به پوشش روده متوقف می کنند.
آنها سلول های ایمنی را تحریک می کنند و آنها را در مبارزه با عفونت موثرتر می کند.
آنها به انواع خاصی از سموم متصل می شوند که مخمر می تواند در محصولات غذایی تولید کند و اثرات مضر آنها را کاهش دهد.
در حالیکه مطالعات حیوانی امیدوار کننده هستند تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا آلفا مانان و بتا-گلوکان این اثرات را در انسان دارند مورد نیاز است.

این می تواند به کاهش سطح کلسترول کمک کند
بتا گلوکان موجود در مخمر غذایی ممکن است کلسترول را نیز کاهش دهد.
در یک مطالعه، مردان مبتلا به کلسترول بالا که ۱۵ گرم بتا-گلوکان به دست آمده از مخمر را به مدت هشت هفته مصرف کردند میزان کلسترول آنها را ۶٪ کاهش داد.
تحقیقات دیگر نشان داد که موشهای تغذیه شده با بتا گلوکان از مخمر به میزان قابل توجهی سطح کلسترول خون را پس از ۱۰ روز کاهش دادند.
بتا گلوکان همچنین در سایر غذاها مانند جو و جلبک دریایی یافت می شود.
تحقیقات گسترده نشان می دهد که بتا گلوکان از جو نشان دهنده میزان کلسترول قابل ملاحظه ای است.
اگر چه ساختار شیمیایی بتا گلوکان در جو از نظر ساختار بتا گلوکان در مخمر کمی متفاوت است اما داده ها نشان می دهد که اثرات کاهش دهنده کلسترول مشابه دارند.
با این حال، هیچ مطالعه ای تا به امروز مورد بررسی قرار نگرفته است که آیا مصرف مخمر مصرفی در کل همان اثرات مشابه را دارد. لذا تحقیقات بیشتری لازم است.

نحوه استفاده از مخمر غذایی
مخمر تغذیه ای باید در یک مکان خنک و تاریک برای حفظ ویتامین های خود ذخیره شود. همچنین برای حفظ رطوبت، باید محکم نگه داشته شود.
هنگامی که به درستی ذخیره می شود می تواند تا دو سال به طول انجامد.
مخمر تغذیه ای به روش های زیر استفاده می شود:
بالای پاپ کورن یا ماکارونی بپاشید.
به عنوان طعم “پنیر” در سس وگان استفاده می شود.
به عنوان یک ضخیم کننده برای سوپ و سس ها استفاده می شود.
اندازه مصرف توسط هر سازنده تعیین می شود اما معمولاً ۱ یا ۲ قاشق غذا خوری مصرف می شود.
استفاده از مخمرهای تغذیه ای در حد متوسط، معمولاً تا چند قاشق غذا خوری در روز است.
این مقدار مقادیر نسبتاً زیادی از مخمر تغذیه ای است و نیاز به بیش از سطوح بالای دریافت قابل قبول (UL) برای ویتامین های مختلف و مواد معدنی موجود در آن دارد. ویژگی های بین مارک ها متفاوت است بنابراین همیشه برچسب ها را بخاطر داشته باشید.
در حالی که مخمرهای غذایی برای بیشتر مردم مصرف می شوند هر کسی که به مخمر حساسیت دارد نباید آن را مصرف کند.
کسانی که مشکل متابولیزه کردن ویتامین های مصنوعی B را دارند باید برچسب ها را به دقت بخوانند و هر زمان که ممکن است از مخمر تغذیه غنی نشده استفاده کنند.

دسته بندی: دانشنامه

دیدگاهتان را بنویسید

*ایمیل شما در سایت منتشر نخواهد شد