آشنایی با کیک قرمز مخملی (رِِدوِلوِت)

کیک قرمز مخملی

تاریخچه کیک مخملی: 

بافت مرطوب، رنگ قرمز و طعم خوشایندِ کیک قرمز مخملی اون رو جزو کلاسیک های دنیای شیرینی پزی کرده و محبوبیت و تنوع در دستورهای ردولوت همچنان ادامه داره. سیر تکاملی این کیک در چند مرحله اتفاق افتاد و در ابتدا فقط کیک مخملی  “velvet cake”  نام داشت. کیک مخملی اولین بار در قرن نوزدهم میلادی در آمریکا پخته شد و لطافت و رطوبت یا به اصطلاح بافت مخملی این کیک از ترکیب بادوم آرد شده و نشاسته ذرت حاصل شده بود و رنگ قرمز در کار نبود.
اما کیک قرمز مخملی اصلی که کمی بعد ابداع شد در واقع نوعی کیک شکلاتیه که از ترکیب کره یا شرتنینگ، باترمیلک، جوش شیرین، پودر کاکائو و آرد تهیه می شد. بافت لطیف و مخملی این کیک حاصل فعل و انفعالات شیمیایی پودر کاکائو و جوش شیرین با سرکه یا باترمیلک بود و رنگ قرمز کیک به صورت کلاسیک، از ترکیب اسیدها و بازها و تغییرات شیمیائی رنگدانه های پودر کاکائوی طبیعی ایجاد می شد. در مرحله سوم تکاملِ این کیک، سال ها بعد و با افزایش محبوبیت ردولوت، رنگ قرمز خوراکی برای خوش رنگ تر شدن کیک به دستورها اضافه شد و دستور کیک به مرحله امروزی وارد شد.

اینکه کیک قرمز مخملی به سبک امروزی اولین بار در کدوم ایالت پخت و سرو شد معلوم نیست، ولی دو تئوری براش وجود داره. عده ای اعتقاد دارن که دستور اولیه ردولوت متعلق به “هتل آستوریا Waldorf Astoria Hotel” در شهر نیویورکه و این کیک از طریق یکی از مشتری های هتل مطرح می شه.داستان از این قرار بوده که کیک ردولوت در این هتل برای یکی از شهروندان معروف شهر نیویورک سرو میشه. او که بسیار از خوردن کیک ردولوت لذت می بره، از سرآشپز در مورد کیک پرسجو می کنه و شف هتل دستور رو به مشتری میده، ولی بابت دستور ردولوت دویست دلار به صورتحساب شام اضافه می کنه. با توجه به اینکه این اتفاق در زمان رکود اقتصادی آمریکا افتاد و این مبلغ بسیار زیاد بود، خانوم نیویورکی برای انتقام دستور رو برای همه می فرسته و سعی می کنه تا جای ممکن انتشار بده. البته این کاربیشتر  باعث محبوبیت کیک و باز هم به نفع سرآشپز شد. به دلیل این اتفاق در بازه ای از زمان به کیک ردولوت، کیک دویست دلاری هم می گفتن.

دسته دیگه اعتقاد دارن که این کیک متعلق به ایالت تکزاس آمریکاست. در سال ۱۹۲۰ میلادی شرکت Adams Extracts که یکی از اولین تولید کننده های رنگ و اسانس خوراکی در آمریکاست، موفق به گرفتن مجوز تولید رنگ قرمز خوراکی شد. با توجه به مسائل اقتصادی و جنگ های اون دوره، خرید چنین محصولی بسیار غیرضروری بود و مشتری کمی داشت. به همین دلیل این شرکت برای تبلیغ محصولش، دستور کیک قرمز مخملی رو چاپ کرد و در تمام فروشگاه ها در اختیار مردم گذاشت.

در دوران جنگ جهانی دوم و با وجود قحطی ها و کمبود ها خیلی از رستوران ها از آب لبو یا لبوی رنده شده به جای رنگ خوراکی در این کیک استفاده می کردن بطوریکه هنوز هم در بعضی از دستورها لبو به چشم می خوره.

دلایل زیادی باعث محبوبیت روزافزون کیک قرمز مخملی شد که یکیش استفاده از این کیک در فیلم ها بود. در فیلم بسیار محبوب “استیل ماگنولیا  steel magnolias” کیک عروسی هنرپیشه معروف جولیا رابرتز کیک مخملی قرمز به شکل شخصیت آرمادلو بود.

همونطور که گفته شد رنگ خوراکی بعدتر به دستورات ردولوت اضافه شده و امروزه یکی از مواد اولیه اصلی دستورهای قرمز مخملیه. تفاوت اصلی استفاده از رنگ خوراکی ردولوت با باقی دستورها در میزان مورد استفادست. در اکثر دستورات شیرینی پزی فقط از دو تا سه قطره رنگ خوراکی استفاده می شه، در صورتکیه استفاده از یک قاشق چایخوری رنگ ژله ای یا یک قاشق غذاخوری رنگ مایع خوراکی در دستورات ردولوت معمول و متداوله. در دستورات ردولوت از هر دو نوع رنگ خوراکی مایع و ژله ای می شه استفاده کرد، چیزی که اهمیت داره اینه که رنگ خوراکی مرغوب باشه، کیک رو تلخ نکنه و سلامت افراد رو به خطر نندازه.

دستور کیک قرمز مخملی در طی سال ها تنوع بسیار زیادی حاصل کرد ولی چیزی که همیشه ثابت موند بافت مرطوب و بسیار لطیف کیک در تمامی دستورهاست. این تنوع در چربی موجود در کیک هم به چشم می خوره و با کره، روغن مایع یا روغن قنادی shortening دستور نوشته شده. متغیر دیگه در ردولوت، میزان قرمز بودن کیکه که با توجه به نوع پودر کاکائو و میزان رنگ خوراکی، رنگِ کیک از قرمز تیره تا قرمز روشن متغیره. این کیک اغلب با نوعی رویه سرو می شه که کرم های پنیرخامه و باترکریم رو butter roux frosting دو رویه کلاسیک برای کیک های ردولوتن.

کیک ردولوت اغلب با نوعی کرم تزئین می شه، ” کرم پنیر خامه ای” و نوعی کرم کره ای فرانسوی به نام “باترکریم رو butter roux frosting” دو رویه مخصوص این کیک هستن.

انواع شیرینی های قرمز مخملی 

رنگ زیبای قرمز، محصولات ردولوت رو یکی از گزینه های محبوب قنادی برای کریسمس، ولنتاین، کیک تولد بچه ها و حتی کیک عروسی کرده. با گذشت زمان دستورات ردولوت فقط به کیک محدود نشد و انواع دسر و شیرینی قرمز مخملی هم به دنیای شیرینی پزی راه پیدا کرد و همچنان تنوع شیرینی های قرمز مخملی روز افزونه. چند نمونه از محصولات ردولوت رو می تونید در عکس ها ببینید.

کوکی انگشتی قرمز مخملی  red velvet thumbprint cookies

کاپ کیک قرمز مخملی   Red Velvet Cupcakes

براونیز قرمز مخملی Red Velvet brownies

رولت قرمز مخملی red velvet Swiss roll

کوکی قرمز مخملی Red Velvet Crinkle Cookies

ووپی پای قرمز مخملی red velvet whoopie pie

منبع: spbaking

دیدن ویدیوی کیک ها

دسته بندی: Uncategorized دانشنامه

دیدگاهتان را بنویسید

*ایمیل شما در سایت منتشر نخواهد شد